Skip to content

59 Frank Neri Dr.Brick, NJ 08724

Built 1986

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Dec 17, 2021

Property Information

Block1162.11
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page60.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,860
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
37%
Improvement Value:$233,700
63%
Total Assessment$373,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,754+5.4%
2024$9,257+3.6%
2023$8,931+1.3%
2022$8,816+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$590,000
Sq Ft2,860DeedBook 18847, Page 1103Recorded12/30/2021

Property Built

Built

Year Built: 1986