Skip to content

56 Frank Neri Dr.Brick, NJ 08724

Built 1985

Last Sale Price
$622,500
Last Sale Date
Sep 13, 2024

Property Information

Block1163.12
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page60.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 1908
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,908
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
46%
Improvement Value:$162,800
54%
Total Assessment$302,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,903+5.4%
2024$7,500+3.6%
2023$7,237+1.3%
2022$7,143+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$622,500
Sq Ft1,908DeedBook 19808, Page 866Recorded10/2/2024

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,908DeedBook 16436, Page 1963Recorded7/1/2016

Property Sale

SaleMulti
$287,000
DeedBook 11656, Page 1698

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 10067, Page 1214

Property Built

Built

Year Built: 1985