Skip to content

53 Albert Cucci Dr.Brick, NJ 08724

Built 1985

Owner
---
Last Sale Price
$619,900
Last Sale Date
Mar 4, 2026

Property Information

Block1163.12
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page60.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,944
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,000
48%
Improvement Value:$150,800
52%
Total Assessment$290,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,590+5.4%
2024$7,203+3.6%
2023$6,950+1.3%
2022$6,860+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$619,900
Sq Ft1,944DeedBook 20307, Page 455Recorded3/10/2026

Property Sale

Sale
$499,000
Sq Ft1,944DeedBook 19395, Page 1031Recorded6/2/2023

Property Sale

SaleMulti
$357,500
DeedBook 13266, Page 1897

Property Sale

SaleMulti
$132,000
DeedBook 5364, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1985