Skip to content

55 Albert Cucci Dr.Brick, NJ 08724

Built 1985

Last Sale Price
$264,000
Last Sale Date
Jan 30, 2003

Property Information

Block1163.12
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page60.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,944
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
46%
Improvement Value:$164,300
54%
Total Assessment$304,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,942+5.4%
2024$7,538+3.6%
2023$7,273+1.3%
2022$7,178+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$264,000
DeedBook 11307, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1985