Skip to content

39 John Mcguckin Dr.Brick, NJ 08724

Built 1988

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Apr 30, 2004

Property Information

Block1165.04
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page60.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 2398
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,398
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
40%
Improvement Value:$202,800
60%
Total Assessment$337,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,817+5.4%
2024$8,367+3.6%
2023$8,073+1.3%
2022$7,969+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$399,000
DeedBook 12051, Page 868

Property Sale

SaleMulti
$177,700
DeedBook 5390, Page 676

Property Built

Built

Year Built: 1988