Skip to content

108 John St.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Dec 20, 2019

Property Information

Block1170.01
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page61.1

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage864
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
70%
Improvement Value:$63,900
30%
Total Assessment$213,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,583+5.4%
2024$5,298+3.6%
2023$5,112+1.3%
2022$5,046+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft864DeedBook 17774, Page 1168Recorded2/4/2020

Property Sale

Sale
$192,000

From:

To:

Sq Ft864DeedBook 17183, Page 756Recorded7/23/2018

Property Built

Built

Year Built: 1960