Skip to content

1669 Fairwood LnBrick, NJ 08724

Built 1964

Last Sale Price
$114,000
Last Sale Date
Jul 23, 1999

Property Information

Block1170.01
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page61.1

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage972
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,100
75%
Improvement Value:$59,900
25%
Total Assessment$238,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,212+5.4%
2024$5,895+3.6%
2023$5,688+1.3%
2022$5,614+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 5722, Page 422

Property Built

Built

Year Built: 1964