Skip to content

131 Walter Rd.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 22, 1999

Property Information

Block1170.04
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page61.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,460
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,900
53%
Improvement Value:$117,400
47%
Total Assessment$248,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,481+5.4%
2024$6,150+3.6%
2023$5,934+1.3%
2022$5,857+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960