Skip to content

132 John StBrick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 12, 2012

Property Information

Block1170.04
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page61.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,134
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,900
53%
Improvement Value:$114,000
47%
Total Assessment$244,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,142+5.6%
2024$5,816+3.8%
2023$5,603+1.4%
2022$5,527+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960