Skip to content

136 John StBrick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 18, 2008

Property Information

Block1170.04
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page61.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,041
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,900
58%
Improvement Value:$93,700
42%
Total Assessment$224,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,862+5.4%
2024$5,563+3.6%
2023$5,368+1.3%
2022$5,298+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960