Skip to content

122 Walter Rd.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$166,000
Last Sale Date
Aug 5, 2002

Property Information

Block1170.05
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page61.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,186
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
50%
Improvement Value:$129,200
50%
Total Assessment$260,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,791+5.4%
2024$6,445+3.6%
2023$6,219+1.3%
2022$6,138+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$166,000
DeedBook 10952, Page 1557

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 5317, Page 537

Property Built

Built

Year Built: 1960