Skip to content

1696 Route 88Brick, NJ 08724

Commercial

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Jun 13, 2023

Property Information

Block1170
Lot10.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page61

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
ZoningB3
Sq Footage2,856
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,500
39%
Improvement Value:$285,000
61%
Total Assessment$466,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,176+5.4%
2024$11,555+3.6%
2023$11,149+1.3%
2022$11,005+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$660,000
DeedBook 19469, Page 1679Recorded8/28/2023

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 14032, Page 478