Skip to content

982 Falkenburg Rd.Brick, NJ 08724

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 26, 2013

Property Information

Block1170
Lot16.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page61

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningHS
Sq Footage1,080
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,200
95%
Improvement Value:$6,100
5%
Total Assessment$128,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,787+5.4%
2024$4,543+3.6%
2023$4,383+1.3%
2022$4,326+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 11995, Page 35

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5152, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1940