Skip to content

1608 Route 88(Unit C115)Brick, NJ 08724

Commercial

Last Sale Price
$211,575
Last Sale Date
Oct 8, 2014

Property Information

Block1170
Lot19.01
QualifierC115
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page61

Building Details

Building Class10
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningHS
Sq Footage1,216
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,800
59%
Improvement Value:$85,300
41%
Total Assessment$208,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,431+5.4%
2024$5,155+3.6%
2023$4,974+1.3%
2022$4,909+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$211,575
DeedBook 15924, Page 315