Skip to content

1608 Route 88(Unit C240)Brick, NJ 08724

Commercial

Last Sale Price
$1,708,400
Last Sale Date
May 23, 2013

Property Information

Block1170
Lot19.01
QualifierC240
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page61

Building Details

Building Class10
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningHS
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$763,200
46%
Improvement Value:$895,900
54%
Total Assessment$1,659,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$43,303+5.4%
2024$41,096+3.6%
2023$39,652+1.3%
2022$39,138+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,780,400
DeedBook 15559, Page 1107