Skip to content

1578 Burrsville RdBrick, NJ 08724

Built 1972

Last Sale Price
$268,000
Last Sale Date
Apr 26, 2019

Property Information

Block1172
Lot96.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.3

Building Details

Building Class16
Description2SFG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,898
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,900
48%
Improvement Value:$128,800
52%
Total Assessment$247,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,465+5.4%
2024$6,136+3.6%
2023$5,920+1.3%
2022$5,843+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$268,000

From:

To:

Sq Ft1,898DeedBook 17461, Page 439Recorded5/6/2019

Property Built

Built

Year Built: 1972