Skip to content

1544 Aspen St.Brick, NJ 08724

Built 1998

Last Sale Price
$168,926
Last Sale Date
May 3, 2018

Property Information

Block1173
Lot108.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.3

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,972
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
32%
Improvement Value:$106,200
68%
Total Assessment$156,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,077+5.4%
2024$3,869+3.6%
2023$3,733+1.6%
2022$3,673+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$168,926

From:

To:

Sq Ft1,972DeedBook 17114, Page 196Recorded5/14/2018

Property Sale

Sale
$168,926

From:

To:

Sq Ft1,972DeedBook 17030, Page 292Recorded2/20/2018

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook 5631, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1998