Skip to content

36 Van Ness DrBrick, NJ 08723

Built 1945

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 11, 2023

Property Information

Block117
Lot28.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,218
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,300
60%
Improvement Value:$88,900
40%
Total Assessment$223,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,765+5.2%
2024$5,480+3.5%
2023$5,294+1.3%
2022$5,227+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1945