Skip to content

43 Garden AveBrick, NJ 08724

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 19, 2005

Property Information

Block1181
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,068
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
58%
Improvement Value:$96,800
42%
Total Assessment$229,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,985+5.4%
2024$5,680+3.6%
2023$5,480+1.3%
2022$5,409+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1973