Skip to content

86 Garden Ave.Brick, NJ 08724

Built 1984

Last Sale Price
$172,000
Last Sale Date
Mar 14, 2016

Property Information

Block1190
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,294
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
51%
Improvement Value:$126,100
49%
Total Assessment$258,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,749+5.4%
2024$6,406+3.6%
2023$6,181+1.3%
2022$6,100+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$172,000

From:

To:

Sq Ft1,294DeedBook 16370, Page 762Recorded4/19/2016

Property Sale

SaleMulti
$296,000
DeedBook 12632, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1984