Skip to content

16 Clay CircleBrick, NJ 08724

Built 1978

Last Sale Price
$133,500
Last Sale Date
Jul 30, 2014

Property Information

Block1192.01
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,282
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
29%
Improvement Value:$98,900
71%
Total Assessment$138,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,375+5.8%
2024$3,191+3.9%
2023$3,070+1.4%
2022$3,027+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$133,500

From:

To:

Sq Ft1,282DeedBook 15872, Page 1041Recorded8/18/2014

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 10578, Page 557

Property Built

Built

Year Built: 1978