Skip to content

14 Clay CircleBrick, NJ 08724

Built 1978

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jun 30, 2017

Property Information

Block1192.01
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.1

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,024
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
38%
Improvement Value:$65,700
62%
Total Assessment$105,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,759+5.4%
2024$2,618+3.6%
2023$2,526+1.3%
2022$2,493+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,024DeedBook 16818, Page 1676Recorded7/31/2017

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5213, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1978