Skip to content

5 Clay CircleBrick, NJ 08724

Built 1968

Last Sale Price
$78,000
Last Sale Date
Jul 24, 1993

Property Information

Block1192.01
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,282
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
30%
Improvement Value:$93,300
70%
Total Assessment$133,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,229+5.8%
2024$3,052+4.0%
2023$2,936+1.4%
2022$2,895+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 5086, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1968