Skip to content

1 Browning CourtBrick, NJ 08724

Built 1978

Last Sale Price
$179,000
Last Sale Date
Feb 21, 2018

Property Information

Block1192.02
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.1

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,134
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
36%
Improvement Value:$71,100
64%
Total Assessment$111,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,900+5.4%
2024$2,752+3.6%
2023$2,655+1.3%
2022$2,621+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$179,000

From:

To:

Sq Ft1,134DeedBook 17043, Page 1814Recorded3/6/2018

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 10880, Page 1245

Property Built

Built

Year Built: 1978