Skip to content

13 Robinson Rd.Brick, NJ 08724

Built 1976

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Nov 30, 2012

Property Information

Block1192.02
Lot130
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.2

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,084
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
37%
Improvement Value:$68,100
63%
Total Assessment$108,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,821+5.4%
2024$2,678+3.6%
2023$2,584+1.3%
2022$2,550+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 15381, Page 1910

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 14479, Page 1250

Property Sale

Sale
$91,900
DeedBook 10196, Page 530

Property Sale

Sale
$72,900
DeedBook 5625, Page 594

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 5197, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1976