Skip to content

6 Campion CourtBrick, NJ 08724

Built 1977

Owner
---
Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jan 23, 2026

Property Information

Block1192.02
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.1

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,024
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
37%
Improvement Value:$66,900
63%
Total Assessment$106,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,540+5.9%
2024$2,398+4.0%
2023$2,305+1.5%
2022$2,272+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,024DeedBook 20271, Page 1933Recorded1/30/2026

Property Sale

Sale
$137,500
DeedBook 11274, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1977