Skip to content

3 Markham RoadBrick, NJ 08724

Built 1976

Owner
---
Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Dec 9, 2025

Property Information

Block1192.02
Lot95
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.2

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,004
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
39%
Improvement Value:$62,600
61%
Total Assessment$102,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,678+5.4%
2024$2,541+3.6%
2023$2,452+1.3%
2022$2,420+1.7%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,004DeedBook 20228, Page 1688Recorded12/17/2025

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,004DeedBook 16578, Page 908Recorded11/22/2016

Property Sale

Sale
$142,900

From:

To:

Sq Ft1,004DeedBook 15797, Page 585Recorded5/5/2014

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 15116, Page 1749

Property Sale

Sale
$66,500
DeedBook 5445, Page 233

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4989, Page 650

Property Built

Built

Year Built: 1976