Skip to content

3 Vaughn CourtBrick, NJ 08724

Built 1976

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Sep 10, 2020

Property Information

Block1192.03
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.2

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,024
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
38%
Improvement Value:$64,800
62%
Total Assessment$104,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,735+5.4%
2024$2,596+3.6%
2023$2,505+12.7%
2022$2,222+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,024DeedBook 18051, Page 673Recorded9/14/2020

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 4999, Page 768

Property Built

Built

Year Built: 1976