Skip to content

5 Vaughn CourtBrick, NJ 08724

Built 1976

Last Sale Price
$182,000
Last Sale Date
Feb 26, 2018

Property Information

Block1192.03
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.2

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,024
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
38%
Improvement Value:$64,800
62%
Total Assessment$104,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,735+5.4%
2024$2,596+3.6%
2023$2,505+1.3%
2022$2,472+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$182,000

From:

To:

Sq Ft1,024DeedBook 17048, Page 1590Recorded3/9/2018

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 13706, Page 856

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 5363, Page 537

Property Built

Built

Year Built: 1976