Skip to content

14 Kingsley Ct.Brick, NJ 08724

Built 1976

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Aug 25, 2022

Property Information

Block1192.03
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.2

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,134
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
36%
Improvement Value:$71,100
64%
Total Assessment$111,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,900+5.4%
2024$2,752+27.7%
2023$2,155+1.6%
2022$2,121+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft1,134DeedBook 19158, Page 894Recorded9/8/2022

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 5253, Page 651

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 4989, Page 658

Property Built

Built

Year Built: 1976