Skip to content

22 Markham RoadBrick, NJ 08724

Built 1976

Last Sale Price
$229,000
Last Sale Date
Oct 5, 2021

Property Information

Block1192.03
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.2

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage966
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
40%
Improvement Value:$60,000
60%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,610+5.4%
2024$2,477+3.6%
2023$2,390+1.3%
2022$2,359+1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$229,000
Sq Ft966DeedBook 18746, Page 1688Recorded10/27/2021

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 15319, Page 970

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 13797, Page 890

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5174, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1976