Skip to content

14 Lamb RdBrick, NJ 08724

Built 1976

Last Sale Price
$153,000
Last Sale Date
May 30, 2006

Property Information

Block1192.06
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.2

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage932
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
40%
Improvement Value:$60,000
60%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,610+5.4%
2024$2,477+15.7%
2023$2,140+1.5%
2022$2,109+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 13239, Page 1267

Property Built

Built

Year Built: 1976