Skip to content

2 Lamb Rd.Brick, NJ 08724

Built 1976
Other Exempt

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Oct 15, 2020

Property Information

Block1192.06
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.2

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,024
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
38%
Improvement Value:$64,600
62%
Total Assessment$104,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$2,426+2.4%
2020$2,368+2.8%
2019$2,304+0.5%
2018$2,292+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,024DeedBook 18134, Page 876Recorded11/2/2020

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 14103, Page 350

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 10918, Page 921

Property Sale

Sale
$84,900
DeedBook 5752, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1976