Skip to content

52 Darley CircleBrick, NJ 08724

Built 1971

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jul 23, 2021

Property Information

Block1192.07
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.2

Building Details

Building Class27
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,076
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
41%
Improvement Value:$57,100
59%
Total Assessment$97,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,534+5.4%
2024$2,405+3.6%
2023$2,321+1.3%
2022$2,291+30.8%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,076DeedBook 18622, Page 1222Recorded8/10/2021

Property Sale

Sale
$172,500
Sq Ft1,076DeedBook 17769, Page 741Recorded1/29/2020

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 5485, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 1971