Skip to content

23 Lamb Rd.Brick, NJ 08724

Built 1975

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jan 31, 2023

Property Information

Block1192.07
Lot49
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.2

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,134
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
31%
Improvement Value:$89,000
69%
Total Assessment$129,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,367+5.4%
2024$3,195+22.4%
2023$2,610+1.3%
2022$2,576+1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,134DeedBook 19292, Page 712Recorded2/3/2023

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft1,134DeedBook 19143, Page 426Recorded8/23/2022

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 10734, Page 1696

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 4864, Page 947

Property Built

Built

Year Built: 1975