Skip to content

44 Tony CourtBrick, NJ 08724

Built 1974

Last Sale Price
$219,000
Last Sale Date
Jul 28, 2020

Property Information

Block1192.08
Lot107
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.3

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,076
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
38%
Improvement Value:$65,300
62%
Total Assessment$105,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,748+5.4%
2024$2,608+3.6%
2023$2,517+1.3%
2022$2,484+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$219,000

From:

To:

Sq Ft1,076DeedBook 17988, Page 418Recorded7/30/2020

Property Sale

Sale
$124,900
DeedBook 14599, Page 1520

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 5054, Page 998

Property Built

Built

Year Built: 1974