Skip to content

59 Tony CourtBrick, NJ 08724

Built 1974

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Sep 28, 2001

Property Information

Block1192.08
Lot121
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,370
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
28%
Improvement Value:$102,900
72%
Total Assessment$142,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,230+6.3%
2024$3,040+4.3%
2023$2,915+1.5%
2022$2,871+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 10580, Page 379

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5505, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1974