Skip to content

47 Tony CourtBrick, NJ 08724

Built 1974

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Apr 28, 2022

Property Information

Block1192.08
Lot127
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.3

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,134
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
37%
Improvement Value:$69,000
63%
Total Assessment$109,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,845+5.4%
2024$2,700+3.6%
2023$2,605+1.3%
2022$2,571+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,134DeedBook 19026, Page 565Recorded5/12/2022

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,134DeedBook 16264, Page 1730Recorded12/11/2015

Property Sale

Sale
$137,000

From:

To:

Sq Ft1,134DeedBook 16162, Page 711Recorded8/14/2015

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 5641, Page 411

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4943, Page 544

Property Built

Built

Year Built: 1974