Skip to content

111 Central Blvd.Brick, NJ 08724

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 26, 2017

Property Information

Block1192.08
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.3

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,230
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
36%
Improvement Value:$71,100
64%
Total Assessment$111,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,900+5.4%
2024$2,752+3.6%
2023$2,655+1.3%
2022$2,621+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 14584, Page 192

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 10715, Page 984

Property Built

Built

Year Built: 1974