Skip to content

97 Central Blvd.Brick, NJ 08724

Built 1974

Last Sale Price
$152,000
Last Sale Date
Apr 3, 2013

Property Information

Block1192.08
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,370
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
29%
Improvement Value:$97,900
71%
Total Assessment$137,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,599+5.4%
2024$3,416+3.6%
2023$3,296+1.3%
2022$3,253+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 15498, Page 427

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 15405, Page 1539

Property Built

Built

Year Built: 1974