Skip to content

85 Central Blvd.Brick, NJ 08724

Built 1974

Owner
---
Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Jul 23, 2025

Property Information

Block1192.08
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.3

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,076
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
38%
Improvement Value:$65,300
62%
Total Assessment$105,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,248+6.6%
2024$2,108+4.5%
2023$2,017+1.6%
2022$1,984+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft1,076DeedBook 20089, Page 1815Recorded8/1/2025

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft1,076DeedBook 19946, Page 1782Recorded3/7/2025

Property Sale

Sale
$59,500
DeedBook 4913, Page 998

Property Built

Built

Year Built: 1974