Skip to content

69 Central Blvd.Brick, NJ 08724

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 1, 2016

Property Information

Block1192.08
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,370
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
29%
Improvement Value:$98,000
71%
Total Assessment$138,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,602+5.4%
2024$3,418+3.6%
2023$3,298+1.3%
2022$3,255+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 15390, Page 345

Property Sale

Sale
$122,500
DeedBook 10319, Page 389

Property Built

Built

Year Built: 1974