Skip to content

36 Darley CircleBrick, NJ 08724

Built 1971

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Feb 14, 2011

Property Information

Block1192.09
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.2

Building Details

Building Class27
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,134
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
39%
Improvement Value:$62,600
61%
Total Assessment$102,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,678+5.4%
2024$2,541+3.6%
2023$2,452+1.3%
2022$2,420+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 14831, Page 1139

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5222, Page 869

Property Built

Built

Year Built: 1971