Skip to content

131 Blake CircleBrick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Dec 8, 2021

Property Information

Block1192.11
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.4

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,024
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
38%
Improvement Value:$64,800
62%
Total Assessment$104,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,735+5.4%
2024$2,596+15.1%
2023$2,255+1.5%
2022$2,222+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft1,024DeedBook 18831, Page 143Recorded12/20/2021

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 15522, Page 529

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 15378, Page 1387

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 11960, Page 1844

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 10482, Page 319

Property Built

Built

Year Built: 1970