Skip to content

143 Blake CircleBrick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Aug 14, 2017

Property Information

Block1192.11
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.4

Building Details

Building Class27
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage800
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
45%
Improvement Value:$48,100
55%
Total Assessment$88,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,299+5.4%
2024$2,182+3.6%
2023$2,106+1.3%
2022$2,078+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft800DeedBook 16843, Page 505Recorded8/21/2017

Property Sale

Sale
$98,000

From:

To:

Sq Ft800DeedBook 15823, Page 484Recorded6/10/2014

Property Sale

Sale
$99,900
DeedBook 14144, Page 691

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 10051, Page 837

Property Built

Built

Year Built: 1970