Skip to content

161 Blake CircleBrick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Date
Nov 7, 2017

Property Information

Block1192.11
Lot49
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.2

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,024
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
38%
Improvement Value:$64,800
62%
Total Assessment$104,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,735+5.4%
2024$2,596+3.6%
2023$2,505+1.3%
2022$2,472+1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,024DeedBook 16935, Page 782Recorded11/14/2017

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook 13329, Page 590

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 5674, Page 455

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 5104, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1970