Skip to content

107 Blake CircleBrick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$175,500
Last Sale Date
Mar 27, 2020

Property Information

Block1192.12
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.1

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,076
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
38%
Improvement Value:$64,800
62%
Total Assessment$104,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,735+5.4%
2024$2,596+3.6%
2023$2,505+1.3%
2022$2,472+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$175,500
Sq Ft1,076DeedBook 17862, Page 1Recorded4/21/2020

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 15091, Page 1286

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 13765, Page 1784

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 11559, Page 1379

Property Built

Built

Year Built: 1970