Skip to content

77 Blake CircleBrick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 23, 2024

Property Information

Block1192.12
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.1

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,024
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
38%
Improvement Value:$64,500
62%
Total Assessment$104,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,727+5.4%
2024$2,588+3.6%
2023$2,498+1.3%
2022$2,465+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$159,000

From:

To:

Sq Ft1,024DeedBook 16960, Page 1894Recorded12/7/2017

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5767, Page 783

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 5132, Page 990

Property Built

Built

Year Built: 1970