Skip to content

2 Owen LaneBrick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jul 22, 2005

Property Information

Block1192.12
Lot51
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.1

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,152
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
37%
Improvement Value:$68,100
63%
Total Assessment$108,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,821+5.4%
2024$2,678+3.6%
2023$2,584+1.3%
2022$2,550+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 12785, Page 1065

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 5125, Page 438

Property Built

Built

Year Built: 1970