Skip to content

4 Arnold StBrick, NJ 08724

Built 1974

Last Sale Price
$148,500
Last Sale Date
Apr 17, 2017

Property Information

Block1192.13
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page62.1

Building Details

Building Class15
Description1SF 1G 1076
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,076
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
38%
Improvement Value:$64,900
62%
Total Assessment$104,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,738+5.4%
2024$2,598+3.6%
2023$2,507+1.3%
2022$2,475+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$148,500

From:

To:

Sq Ft1,076DeedBook 16719, Page 89Recorded4/25/2017

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 12499, Page 1376

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 10557, Page 1643

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 5659, Page 456

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 4984, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1974